Ubezpieczeniowe pułapki OC i AC

Ubezpieczeniowe pułapki OC i AC

Zakup ubezpieczenia można określić w kilku prostych krokach: pierwsza jest decyzja o rodzaju ubezpieczenia – obowiązkowego OC, ale są również AC, NNW i Assistance, drugi krok to przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy

Większość z Nas wybierając ubezpieczenie patrzy najpierw na jego ceną końcową. Na drugim miejscu na to co dostajemy w tej cenie. Nie poprzestawajmy jednak na tym co powie nam doradca ubezpieczeniowy. Koniecznie należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i warto zrobić to dokładnie. To w nich zawarte są informacje, w jakich sytuacjach możemy otrzymać odszkodowanie, a kiedy nie dostaniemy go wcale.

Ubezpieczeniowych pułapek jest naprawdę sporo. Część z nich wydaje się zrozumiała, lecz nadal w wielu sytuacjach klienci są zaskoczeni.

Spóźnienie może wiele kosztować 

Właściwie od zawsze ubezpieczalnie idą na rękę klientom i dają możliwość do tego aby koszt ubezpieczenia pojazdu rozłożyć na raty. Należy jednak pamiętać o terminowym uregulowaniu należności, aby nie być narażonym na dodatkowe koszty związane z naliczeniem odsetek lub uruchomieniem procesu windykacji. To nie jedyna nie przyjemność, która może nas spotkać. Opóźnienie w opłacaniu składek może kosztować  dużo więcej. 

Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel może wyznaczyć nam termin dokonania płatności zaległej składki, po którego przekroczeniu nastąpi zakończenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W sytuacji, kiedy nie uregulowaliśmy płatności w terminie , a w tym czasie zdarzył się nam wypadek, nie będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania.

Gdy w grę wchodzi alkohol

W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, kierowcy znajdą zapis określający wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej w sytuacji, kiedy zdarzenie spowodował kierowca pojazdu znajdujący się w pod wpływem alkoholu. To samo w przypadku gdy kierowca będzie po użyciu środków odurzających czy substancji psychotropowych.

Jeśli wypadek lub kolizja została spowodowana przez takiego właśnie kierowcę, ubezpieczony nie będzie mógł liczyć na to, że otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Chyba że stan kierowcy nie miał wpływu na powstanie szkody. W przypadku ubezpieczenia OC, będzie musiał się liczyć z koniecznością zwrotu wypłaconego osobie poszkodowanej odszkodowania lub świadczenia.

Brak przeglądu technicznego 

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest nie tylko wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych pojazdu. Jego brak może oznaczać poważne konsekwencje finansowe. W sytuacji, w której to my spowodowaliśmy wypadek autem bez ważnego badania technicznego, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody, nasz ubezpieczyciel zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC będzie mógł odmówić nam wypłaty odszkodowania. Koszt naprawy pojazdu będziemy musieli pokryć z własny środków.

Brak kluczyków to brak odszkodowania

To przykład, przy którym można zrobić naprawde wielkie oczy ze zdziwienia. Żeby jednak tego uniknąć należałoby zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy możemy liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia AC w przypadku kradzieży auta, jeśli nie mamy kompletu kluczyków i dokumentów, które posiadaliśmy w chwili zawierania ubezpieczenia. Taki punkt często znajduję w OWU i oznacza wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Wakacje za granicą 

Jeśli planujemy  np. Wakacyjny wyjazd za granicę własnym samochodem, powinniśmy dowiedzieć się, w których krajach nasza polisa AC daje nam ochronę ubezpieczeniową i w jakim zakresie. W przypadku kradzieży, pożaru czy uszkodzenia przez osoby trzecie wielu ubezpieczycieli nie wypłaci nam ani złotówki za zdarzenia zaistniałe na terytorium Białorusi, Rosji czy Ukrainy. Są to tzw. państwa podwyższonego ryzyka.

Dlatego myśląc o wycieczce  warto wykupić dodatkową opcję do posiadanego ubezpieczenia, która zagwarantuje nam spokojną podróż. Zakres praw i obowiązków zarówno ubezpieczonego jak i ubezpieczającego określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest bardzo szeroki i znacznie wykracza poza przedstawione wyżej sytuacje. Przed dokonaniem zakupu ubezpieczenia należy upewnić się, na co dokładnie możemy liczyć w razie zaistnienia szkody i w jakich okolicznościach. Dopiero po uzyskaniu wszelkich informacji powinniśmy sfinalizować i opłacić wybraną polisę ubezpieczeniową