W polskim prawie o odszkodowanie za wypadek i zadośćuczynienie można się ubiegać aż do upłynięcia terminu przedawnienia. Termin wynosi 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
Termin też może jednak trwać 20 lat w sytuacji, gdy szkoda na osobie została wyrządzona w drodze czynu przestępczego. Aby móc skutecznie skorzystać z wydłużonego terminu przedawnienia w praktyce, wyrządzona szkoda musi spowodować śmierć poszkodowanego bądź też uszczerbek zdrowia trwający powyżej 7 dni. Z terminu tego mogą korzystać oczywiście osoby bliskie zmarłego w wypadku.
Terminy przedawnienia zostały uregulowane w art. 442 KC
Roszczenia odszkodowawcze, które przysługują poszkodowanemu to:
- zwrot poniesionych kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, odpłatnej rehabilitacji itp.;
- zwrot utraconego dochodu;
- zwrot kosztów związanych z naprawą mienia;
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zobacz wzór dokumentu: oraz cierpienie fizyczne i psychiczne;
- renta z tytułu zwiększonych potrzeb, płatna w przypadku długotrwałego leczenia, rehabilitacji czy konieczności korzystania z pomocy i opieki innych osób, np. czynności pielęgnacyjno- higieniczne, pomoc w przygotowaniu posiłków, robieniu zakupów itd.
- renta wyrównawcza przysługująca osobie poszkodowanej, która w wyniku wypadku stała się częściowo lub całkowicie niezdolna do pracy, a przez to jej dochody uzyskiwane po wypadku uległy zmniejszeniu;
- renta przyznawana z powodu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość
Jeśli w wyniku wypadku śmierć poniesie osoba nam bliska, wówczas możemy wnioskować o:
- zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej
- prawo do renty
- zwroty kosztów, np. pogrzebu
- stosowne odszkodowanie, jeśli w wyniku śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej
W przypadku małoletniego sytuacja wygląda korzystniej. Może on ubiegać się o należne mu odszkodowanie za wypadek także po upływie 2 lat od uzyskania pełnoletności. Przy czym nie ma już w tym wypadku znaczenia, czy wyrządzona szkoda była następstwem działania przestępczego.